Интервју

Дојдете на Агрофуд за да откриете се за органските производи и здравјето на човекот

Есента во Македонија пристигна, а со тоа дојде и времето кога главниот разговор во секое семејство се врти околу зимницата и што да се приготви и складира за зимските месеци. Главоболките околу купувањето на зеленчук и овошје за подготовка на ајвар, печени пиперки, кисели краставички, џемови и останатата традиционална зимница стануваат минато, бидејќи од 1-ви до 4-ти октомври на Скопски саем ќе се одржи 

Николовска: Веганската исхрана е во подем, но веганството е и начин на живот

Денеска се одржува првиот вегански пикник во Македонија. Елена Николовска од Здружението ЕДЕН, организатори на овој настан вели дека денеска имаме зголемен број на граѓани заинтересирани за вакви настани. Нема официјална бројка на вегани во Македонија, меѓутоа она што се забележува е дека постои растечки тренд за конзумирање на ваква храна. 

Миновски: За нас во АМСМ да се спаси живот повеќе е најважно, треба промена на сообраќајната култура

Автомото сојуз на Македонија, слави 70 години постоење. Првиот човек на компанијата, односно генералниот секретар на АМСМ зборува за развојот, улогата на организацијата во ширење на сообраќајно-техничка култура,оспособување на граѓаните за масовно користење на автомобили. 

Септември 21, 2015 Интервју Никола Осило

Мери Ватсин, експерт за води: На Преспанското езеро му се потребни голема нега и внимание

Се надевам дека заедниците кои живеат покрај Охриското и Преспанското Езеро ќе го ценат богатството што го имаат и дека ќе ги одржуваат езерата во здрава состојба за да може сите луѓе од Македонија, но и од светот да уживаат во нив, вели Мери Ватсин, експерт за води во интервју за Република

Септември 21, 2015 Интервју Никола Осило

Симона Попоска: Најлесно и најдобро се вежба со опремата на Nike

Не би можела да си го замислам денот без тренинг, па било и да е само кардио тренинг од 30 минути. Но, не вежбам само поради тоа што сцената од вас бара да бидете во добра форма, едноставно тоа го правам затоа што секој спорт влијае добро врз вашето здравје и самодоверба, вели во интервју за еМагазин, пејачката Симона Попоска.

Септември 18, 2015 Интервју Никола Осило

Оливер Млакар: Првата асоцијација за храна и Македонија, ми е вашиот добар зеленчук

Легендарниот ТВ и радиски водител Оливер Млакар кој денеска е во Скопје по повод конференцијата „Food talk“, во краток разговор за МИА вели дека, од аспект на храната, превкусниот зеленчук и домашната салата му се првите асоцијации за Македонија. Пие лесни, најчесто истарски вина, а македонските, како што нагласува, не ги познава добро. 

Илиевска: Хотелот „Ибис“ е позитивен сигнал до странските гости и туристи кои сакаат да ја посетат Македонија

Катерина Илиевска е менаџер на хотелот „Ибис“, кој иако започна со работа во март, официјално беше отворен минатата недела. Станува збор за првиот Accor хотел на просторот на поранешните југословенски простори. Хотелскиот ланец е присутен во 92 земји ширум светот со повеќе од 3700 хотели и 480.000 хотелски соби.

Трифуновски: Сланата ме изгоре, нo таа повторно ме роди!

Душко Трифуновски има 19 години е еден роман зад себе, кој носи невообичаено име „Слана“. Во романот, главна улога има гордоста која длабоко е навлезена во родителот, и не дозволува неговите деца да играат по своето сценарио. Пораката е „Сланата ме изгоре, не таа повторно ме роди“!

Проф. Стафилов: За отсранување на отпадот во Охис треба да се вклучат и други министерства и градот Скопје

Во рамките на серијалот на еМагазин за жешките еколошки точки во Македонија, разговаравме со Проф. Д-р Трајче Стафилов од Хемиски институт, кој бил во тимот, кој пред десетина година ги детектираше овие точки.

Нурхан Изаири: Жешките еколошки точки ги решаваме поединечно

Серијалот на еМагазин за еколошките жешки точки во земјава фрли нов поглед на проблематиката со загадувањето во земјава. За таа цел, еМагазин разговараше на оваа тема со министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири.