Интервју

Лазански: Европа допрва ќе го доживее својот „11 септември"

Познатиот српски новинар и воен аналитичар, Мирослав Лазански, во интервју за МИА говори отворено за актуелните состојби во светот, за Украинската криза, можноста за Трета светска војна, и аферата Ботергејт.

Ако имате проблем со спиење одете на лекар

Професорот Дерк Јан Дијк, долги години ги истражува проблемите со спиењето, а моментално работи како директор на Центарот за клинички истражувања на сонот на Универзитетот во Сури, Велика Британија.

Златко Перински: Денот започнете го со спорт и ќе имате енергија за целиот ден

Спортскиот центар Борис Трајковски станува најатрактивно место за спортување и рекреација на граѓаните.Од аерробик, пилатес, сауна, а потоа веднаш на пливање во базен до користње на најмодерна фитнес опрема. Последно актуелно е бесплатната јога за трудници со која што е голем чекор за жените во блажена состојба. Директорот на спортскиот центар за еМагазин вели дека интересот е се поголем, а во наредниот период планираат новитети кои што ќе го привлечат дополнителни интересот на граѓаните.

(Галерија) Иванова изработува ланчиња кои носат во иднината

Александра Иванова изработува ланчиња кои носат во иднината. На нив најчесто ги слика градовите, кои се во нечии мисли и желби за да бидат посетени. Од патување вообичаено носиме сувенири, но на овие ланчиња најчесто е насликан сонот на сонувачот. Она кое го мислам, станува видливо пред да се случи.Таа е лик за која и прегрнувањето на мигот е уметност.

„Еуроимпекс“, четврт век успешна приказна

Македонската компанија „Еуроимпекс“, овластен дистрибутер на автомобили од брендот „Пежо“, слави 25 години од постоењето. Таа е првата приватна компанија од автомобилската индустрија во Македонија чие работење е насочено кон трговија со автомобили и моторни возила од лесна категорија

Македонците не се свесни за новите форми на бизнис

Наградата за социјално претприемништво за прв пат ќе се организира во Македонија. Оваа награда веќе е присутна во 12 земји во Европа со поддршка на Фондацијата ЕРСТЕ и Impact Hub Vienna. Во Македонија истата ќе биде во организација на "Млади инфо”, поддржана од ,„Шпаркасе банк Македонија“ и во партнерство со ,,NewMan's Business Accelerator” 

Саздова: Животот е најголем писател, ќе измисли нешто што на никој нема да му текне

Разговорите со Винка Саздова ги доживувам како читање добра книга. Возбудлива, интересна, полна со знаење за животот, соговорник од кој секогаш се учи и се открива по некоја мудрост.Жена која во пракса покажува дека среќата е во малите работи. Среќна  е поради нејзините синови, семејството, пишувањето, книгата, поради успешната приказна ТРИ. Ќе истакне дека среќата е во нас и не треба никој да ни ја донесе како подарок. Но, треба целосно да

Новаковски: Секој ученик има десетина можности во годината да ги презентира знаењето и талентот

За предизвикот наречен „Frozen“ да се изведе на сцената на МОБ, од страна на учениците на НОВА според менаџерот на училиштето Иван Новаковски потребни се неколку месеци осмислување на проектот и дополнителни два месеци ефективна сценска работа.Костимографијата и сценографијата пленеа, а целата претстaва беше вистинска зимска бајка. Децата (290 на број) одлично се снајдоа во улогите на Ана, Елса, Олаф и сите омилени ликови од анимирани

Со Александар Ѓорѓевиќ, хоризонтално и вертикално низ Македонија и светот

„Есктремно е да излезеш денес на улица, се друго е „гола вода“. Не се гледам како екстремен. Можеби нема многу луѓе кои сакаат да си го разубават животот и да направат нешто повеќе за себе и се задоволуваат со она малку што им е фрлено. Можеби тоа ме прави екстремен, да тргнам кадебило, макар и да не знам каде ќе завршам“, вели Александар Ѓорѓевиќ, раководител во 3X (една од фирмите на fx3x), во првото интервју кое д

Масин: Нека личи, кога веќе се носат!

Поводот за разговор со уметникот Мирослав Масин се излегувањето на фармерки со негов потпис, чијашто промоција ќе се случи утре во „Цреша“ во 17 часот. Колекцијата е насловена „М-џинс“, а секое парче е уникатно и рачно насликано од Масин. За љубителите на уметноста и оние кои освен во себе, сакаат да ја носат и на себе (уметноста), фармерките ќе се продаваат во „Концепт 37“, бутикот „Мелита“ и