Интервју

Парче мебел за секој: Саемот за мебел за прв пат во 10 саемски хали

По повод престојниот Саем за мебел, еМагазин разговараше со Магдалена Хамбова, оперативен директор на проектот ,,Саем за мебел”. Од разговорот можете да ги дознаете сите детали околу ова престојна манифестација.

Милчо Велјаноски: Хуморот и сатирата освен да насмеат, испраќаат и силна порака за општествените апсурди

Милчо Велјаноски, правник по професија, а на пошироката јавност познат по неговите сатирични фотомонтажи на Фејсбук, во интервју за еМагазин зборува за моќта на хуморот и сатирата во справувањето со секојдневието, колку е лесно или тешко да некој во денешно време, во Македонија и глобално се занимава со хумор и сатира...

 

Интервју со Стефановски: Својот став за политичките случувања, ќе го кажам на дискусија во живо

Македонскиот гитарист Влатко Стефановски се уште е под импресии од двата успешни концерти одржани во Хрватска. Според рекацијата на публиката и преполните сали, таму секогаш е добредојден и настапува како дома. Во интервјуто за еМагазин вели дека, тајната што толку години се одржа на пиедесталот на музичката сцена на Балканот е што како музичар успеа да ја задржи својата автентичност. 

Ципрас нема време за името, „Пуч“ е главна тема во Бугарија

На бугарскиот народ му ги пренесува информациите од економскиот, политичкиот, општествениот живот. Мариа Топалова, новинарка-дописничка од Бугарија, за „Нова Македонија“ говори за односите на Балканот, за прашањето за името, но и за актуелната ситуација во Грција. Смета дека Скопје и Атина пред НАТО-самитот во Букурешт испуштиле златна шанса за решение, а од владата на Ципрас не очекува некаква разврска во спорот за името. 

Лазански: Европа допрва ќе го доживее својот „11 септември"

Познатиот српски новинар и воен аналитичар, Мирослав Лазански, во интервју за МИА говори отворено за актуелните состојби во светот, за Украинската криза, можноста за Трета светска војна, и аферата Ботергејт.

Ако имате проблем со спиење одете на лекар

Професорот Дерк Јан Дијк, долги години ги истражува проблемите со спиењето, а моментално работи како директор на Центарот за клинички истражувања на сонот на Универзитетот во Сури, Велика Британија.

Златко Перински: Денот започнете го со спорт и ќе имате енергија за целиот ден

Спортскиот центар Борис Трајковски станува најатрактивно место за спортување и рекреација на граѓаните.Од аерробик, пилатес, сауна, а потоа веднаш на пливање во базен до користње на најмодерна фитнес опрема. Последно актуелно е бесплатната јога за трудници со која што е голем чекор за жените во блажена состојба. Директорот на спортскиот центар за еМагазин вели дека интересот е се поголем, а во наредниот период планираат новитети кои што ќе го привлечат дополнителни интересот на граѓаните.

(Галерија) Иванова изработува ланчиња кои носат во иднината

Александра Иванова изработува ланчиња кои носат во иднината. На нив најчесто ги слика градовите, кои се во нечии мисли и желби за да бидат посетени. Од патување вообичаено носиме сувенири, но на овие ланчиња најчесто е насликан сонот на сонувачот. Она кое го мислам, станува видливо пред да се случи.Таа е лик за која и прегрнувањето на мигот е уметност.

„Еуроимпекс“, четврт век успешна приказна

Македонската компанија „Еуроимпекс“, овластен дистрибутер на автомобили од брендот „Пежо“, слави 25 години од постоењето. Таа е првата приватна компанија од автомобилската индустрија во Македонија чие работење е насочено кон трговија со автомобили и моторни возила од лесна категорија

Македонците не се свесни за новите форми на бизнис

Наградата за социјално претприемништво за прв пат ќе се организира во Македонија. Оваа награда веќе е присутна во 12 земји во Европа со поддршка на Фондацијата ЕРСТЕ и Impact Hub Vienna. Во Македонија истата ќе биде во организација на "Млади инфо”, поддржана од ,„Шпаркасе банк Македонија“ и во партнерство со ,,NewMan's Business Accelerator”