Интервју

Интервју со М-р Иван Илиевски: Сите детали за бесплатниот превентивен технички преглед на Мото Америт и РСБСП

еМагазин разговораше со М-р Иван Илиевски, раководител за развој во МОТО АМЕРИТ по повод заедничката кампања со РСБСП за бесплатен превентивен технички преглед со цел зголемување на безбедностана сообраќајот на патиштата.

Запознајте го Евгениј Хоуп, авторот на „Годините кога научив да летам“

„Годините кога научив да летам“ на Евгениј Хоуп е симбол на 30.000 километри автостоп кои ги има поминато низ Европа. За повеќе да се запознаеме со настаните од неговите авантури и патешествија разговаравме со овој млад писател

Пениќ: Дотерај го Скопје е одлична иницијатива, ако не се грижиме за околината ќе го изгубиме и тоа што го имаме

На 7 јуни, Јавна соба, во рамки на кампањата „Мрдни со прст“ најави почеток на проектот „Дотерај го Скопје”  - зазеленување на градот Скопје и сите негови општини. Сите жители на градот ќе имаат можност директно да учествуваат  во оваа граѓанска инцијатива.  

Павле Камилоски: Безграничен пејачки потенцијал

Љубовта кон пеењето раѓа мотивација и инспирација која на секој му е тешко да ја оттргне од своето срце. Таа врие во душата и води кон непознати патишта поплочени со макотрпна работа. Совршенството се раѓа од талент и пожртвуваност, нешто што му е детално познато на Павле Камилоски. 

Теодора Тодоровска, Вендор: Барајте сертификати за вратите што ги купувате

Денес пазарот е преплавен со секаков вид влезни и собни врати, различни по однос на материјал и квалитет, но како, освен по цената, може да се разликуваат квалитетните врати. Разговараме со Теодора Тодоровска, еден од сопствениците

Гавриловски: „Јавачи на коњи“ ни кажува колку малку е потребно да имаш среќа и уште помалку за да ја изгубиш

Марјан Гавриловски е режисер на филмот „Јавачи на коњ“ чијашто премиера е закажана на 4 и 5 мај во Кинотека на Македонија. Зад себе има неколку кратки филмови, а ова е прв негов долгометражен филм кој не е поддржан од ниту една продуцентска куќа, ниту филмски фонд.

Јосифовски од „Љубојна“: Музиката ја правиме со голема радост која се прелева и на публиката

Оливер Јосифовски кој публиката најмногу го идентификува со „Љубојна“ утревечер со Бојан Петков и Славчо Коцев ќе свират во Јавна соба.

Драгана Пеќо: Корупцијата на Балканот цвета, каде и да „гребнете“ може да направите истражувачка приказна

Драгана Пеќо е новинар која работи на истражување на стории за криминал и корупција за Мрежата за истражување криминал и корупција – КРИК во Србија. Во интервју за еМагазин вели дека во Србија, а и во земјите на Балканот е многу тешко да се биде новинар кој работи на истражувачки стории.

Поповски: Создавањето на џез музика е предизвик и задоволство

Сашо Поповски три утревечер ќе имаат настап во Јавна соба. Во интервју за „еМагазин“ тој вели дека за него, оовј настап ќе биде ново искуство како за публиката така и за музичарите, поради фактот што создавањето на џез музика е предизвик и задоволство.

Црвенковска: Мора да имаме време за убавите работи, ако работата ви одзема многу време променете ја

„Супервештерката, мачката и шесте волшебни колачиња“ е нова книга од авторката Билјана Црвенковска, чијашто промоција ќе се случи во петок во рамките на Саемот на книга, а во издание на „Арс ламина“.