Интервју

Интервју со Лазе Камчев, извршен директор на КД Фондови: Ќе се изедначи ли доларот со еврото?

2016 година полека изминува. Почна со драматичен пад на цените на суровините и нафтата, индексите стигнаа до својот врв, го имавме Брегзит, Американците го избраа Трамп, FED ја зголеми каматната стапка.

Во Биотек лабораторија најбрзо и најефикасно се детектираат респираторните инфекции

Со наближувањето на зимата, сè почесто се јавуваат респираторни проблеми кај луѓето како резултат на зголемената загаденост на воздухот. Ударни се сезонските грипови, се намалува имунитетот и најчесто не можеме да се заштитиме од нив во целост.

Алексовска, АВРМ: Активни се неколку програми и проекти, кои младите може да ги искористат за да најдат работа

Агенцијата за вработување на Република Македонија спроведува многубројни мерки за намалување на невработеноста во државата.

Зафирчев: „Преспав“ е метафора на реалниот живот кај нас, слика на нашата површност и незнаење

Актерот Васил Зафирчев е дел од екипата на новата македонска серија „Преспав“ која ќе почне да се емитува на „Телма“ во продукција на ОХО, од утре на телевизија „Телма“.

Лазе Камчев, КД Фондови: Инвестициските фондови обезбедуваат профитабилност, сигурност и ликвидност

„Грижата за сопствената и иднината на нашето семејство е еден од врвните приоритети на секој поединец. Ние сме овде да го најдеме најсоодветното решение кое ќе ги задоволи потребите на нашите клиенти, независно од инвестицискиот преференции и класите на финансиски инструменти.

Дренковски: Шри Ланка е рај на земјата, по Читагонг секој ден ќе го благословувате

Познатото телевизиско лице Дамјан Дренковски речиси две години работи за авио-компанијата „Флај Дубаи“.  За да се тргне од малите екрани и да направи промени од корен во својот живот, се започнало кога на пет-шест дена туристички заминал во Дубаи. Дестинацијата му се допаднала, па почнал да бара работа и да си ја проба среќата.

Професор Д-р Миле Станковски, декан на ФЕИТ: Горди сме поради нашите студенти

Повод за интервју со професор Д-р Миле Станковски, декан на Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје се уписите на студенти за учебната 2016/2017 година, креирањето на новиот електричен картинг, стипендирањето и мобилноста на студентите и професорите

ЕКСКЛУЗИВНО Ролф Шнебели, првиот човек на Силк Роуд Банка: Ќе направиме револуција во банкарството во Македонија

По долгодишно работење во областа на банкарството, маркетингот и финансискиот сектор во Сити груп во Швајцарија, Дубаи, Индија, Светскиот совет за злато, Gold Services AG..., швајцарецот Ролф Шнебели, ќе има нов предизвик, да застане на нозе банка во Македонија, која со години работеше со загуби

Дервиши: Средствата на задолжителните пензиски фондови континуирано растат

Во 2015 година, бројот на членови во двата задолжителни пензиски фондови кои работат во рамките на вториот столб се зголеми за 8,6% во однос на 2014 година и изнесува околу 405.000 членови, што претставува околу 73% од вкупниот број осигуреници во Фондот на ПИОМ.

Попов: Создадовме наградна игра со која секој има можност да биде добитник

Комерцијалниот директор на Кит-Го маркети, Штип Александар Попов вели дека наградната игра на Кит-го и Тера маркети отвора можности за добивање голем број вредни награди како што се автомобил Опел Астра, 4 скутери, 12 велосипеди, 32 патувања низ Европа и летувања на познати туристички дестинации,