Интервју

ЕКСКЛУЗИВНО Ролф Шнебели, првиот човек на Силк Роуд Банка: Ќе направиме револуција во банкарството во Македонија

По долгодишно работење во областа на банкарството, маркетингот и финансискиот сектор во Сити груп во Швајцарија, Дубаи, Индија, Светскиот совет за злато, Gold Services AG..., швајцарецот Ролф Шнебели, ќе има нов предизвик, да застане на нозе банка во Македонија, која со години работеше со загуби

Дервиши: Средствата на задолжителните пензиски фондови континуирано растат

Во 2015 година, бројот на членови во двата задолжителни пензиски фондови кои работат во рамките на вториот столб се зголеми за 8,6% во однос на 2014 година и изнесува околу 405.000 членови, што претставува околу 73% од вкупниот број осигуреници во Фондот на ПИОМ.

Попов: Создадовме наградна игра со која секој има можност да биде добитник

Комерцијалниот директор на Кит-Го маркети, Штип Александар Попов вели дека наградната игра на Кит-го и Тера маркети отвора можности за добивање голем број вредни награди како што се автомобил Опел Астра, 4 скутери, 12 велосипеди, 32 патувања низ Европа и летувања на познати туристички дестинации,

 

ЕКСКЛУЗИВНО Каплан Александер, Балкан Петролеум Холдинг ЛТД: Нашата понуда за Макпетрол е сериозна и фер

Александер Каплан, инвеститор во Балкан Петролеум Холдинг ЛТД, во своето прво интервју за македонските медиуми, отворено зборува за понудата на Балкан Петролеум Холдинг ЛТД за преземање на Макпетрол

Настески: Нема поголемо остварување на сонот од тоа да ги однесеш своите визии и идеи во Силиконската долина

Oсновачот на компанијата „Inception Enterprises”, Зоран Настески е прв и единствен претприемач од регионот кој е поканет да  учествува на Глобалниот Претприемачки Самит 2016 (Global Entrepreneurship Summit 2016) кој ќе се одржи во родното место на иновациите- Силиконска долина на Стенфорд Универзитетот од 22 до 24  јуни, каде што домаќин ќе биде aмериканскиот претседател Барак Обама.  

Скопје Сити Мол го организира најголемото магионичарско шоу досега: Во сабота доаѓа европскиот Дејвид Коперфилд

Од 20-ти мај Скопје живее во духот на моќта на илузијата и магионичарските трикови. Во Скопје Сити Мол за прв пат во нашата држава се случува несекојдневниот настан Magic World, кој побуди огромен интерес кај јавноста. 

Работењето во Мајкрософт не е работа, тоа е начин на живот

„Ја следев регионалната кампањата W101010 која беше спроведена и во Македонија и навистина сум воодушевен како таа помина во вашата држава. Самото вклучување во интернационални кампањи прави вашата држава да биде дел од еден глобален ИТ свет кој секојдневно се движи напред“, вели ѕвездата на WinDays 16, Генералниот менаџер на Мајкрософт за централна и источна Европа мулти кантри, Мајкл Когелер.

(Видео) Павлевска: AVON ме направи успешна и амбициозна девојка

Катерина Павлевска е од Битола, дипломирала на Економскиот факултет, но својата вистинска амбиција ја пронашла откако станала дел од тимот на козметичката компанија AVON. Моментално е на позицијата Јуниор менаџер и ориентирана е кон успех и финансиска заработка која доаѓа како резултат на нејзините сериозни и секојдневни залагања. 

Kаранфилоска: Со Халал-стандардот Витаминкаги има скоро сите од светски бараните стандарди

Лидија Каранфилоска е технички директор на „Витаминка“ успешна македонска извозно ориентирана компанија со високо учество на продажба и на македонскиот пазар.

Слободан Матиќ е познат сараевски лик кој кафулето „Златна рибица“ не го затвори и за време на војната

Слободан Матиќ e култен лик во Сараево, бидејќи е сопственик на едно од најпознатите места во Сараево, кафулето „Златна рибица“. Човек легенда кој бил еден од тројцата препаратори на животни кои Тито ги ловел и негов близок соработник.