Интервју

(Галерија) S.ignature – прв бренд за „кастмајзинг” на патики и кондури во Македонија

Сатја Грабулоски, сопственик на S.ignature – прв бренд за „кастмајзинг” (customizing) на патики и кондури во Македонија во интервју за еМагазин, раскажува како дошол на идеја да пласира ваков производ на нашиот пазар, каков е интересот и кои се неговите идни планови.

Пешев: Мораме да бидеме паметни, активни, креативни и помалку луди доколку сакаме да успееме во светот од овој (никаков) регион

Не сум голем љубител на хороскопот, но следната година е престапна, а тоа значи дека нас не очекува динамична и помалку хаотична 2016 година во која ќе ги преиспитаме своите одлуки, стратегии и вредности вели Сашо Пешев партнер во New Moment и директор на New Moment New Ideas Company Skopje, во интервју за Медиа Маркетинг. 

Ѕвонко Плавевски: Твитерџиите лесно се соблекоа

Фоторепортерот Ѕвонко Плавевски го изработи овогодинешниов Твитер календар, а пред неговиот апарат за хуманитарни цели се разголија македонските твитерџии.

Нови трендови во продажбата на играчки во Македонија: Онлјајн наспроти офлајн купувањето

Времето кога на потрошувачите исклучително им беа значајни продавачите, заради кои и посетувале одредени продавници и пазарувале во нив, пополека одминува. 

Програмата „Еразмус плус“ нуди огромни можности за професионален развој

Во врска со програмата „Еразмус плус“, еМагазин разговараше со М-р Дарко Димитров – директор на Национална агенција за европски образовни програми и мобилност.

Јасмина Поповска: Македонија има иновативни луѓе и претпријатија

Јасмина Поповска е магистер по економски науки од областа на статистички методи за бизнис и економија на Економски факултет – Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Има богато искуство во управувањето и во имплементацијата на проекти, буџетирањето, финансиската анализа, мобилизацијата на фондови и во финансиското раководење. 

Нина Ангеловска: “Не барајте изговори - Just do it“!

Генералниот менаџер на првиот веб сервис за групно онлајн купување во Македонија (Grouper.mk), Нина Ангеловска е пример за успешно водење на бизнис и здрав начин на живот. Нинa смета дека со добра организација секој има време за се, а останатото се изговори. Покрај редовното спортување и здравиот начин на исхрана, ја препорачува NT+C апликацијата која нуди одлична можност за секој: креирање лична програма, голем избор на тренинзи со различни цели и слобода да се вежба било кога од било каде.

Дојдете на Агрофуд за да откриете се за органските производи и здравјето на човекот

Есента во Македонија пристигна, а со тоа дојде и времето кога главниот разговор во секое семејство се врти околу зимницата и што да се приготви и складира за зимските месеци. Главоболките околу купувањето на зеленчук и овошје за подготовка на ајвар, печени пиперки, кисели краставички, џемови и останатата традиционална зимница стануваат минато, бидејќи од 1-ви до 4-ти октомври на Скопски саем ќе се одржи 

Николовска: Веганската исхрана е во подем, но веганството е и начин на живот

Денеска се одржува првиот вегански пикник во Македонија. Елена Николовска од Здружението ЕДЕН, организатори на овој настан вели дека денеска имаме зголемен број на граѓани заинтересирани за вакви настани. Нема официјална бројка на вегани во Македонија, меѓутоа она што се забележува е дека постои растечки тренд за конзумирање на ваква храна. 

Миновски: За нас во АМСМ да се спаси живот повеќе е најважно, треба промена на сообраќајната култура

Автомото сојуз на Македонија, слави 70 години постоење. Првиот човек на компанијата, односно генералниот секретар на АМСМ зборува за развојот, улогата на организацијата во ширење на сообраќајно-техничка култура,оспособување на граѓаните за масовно користење на автомобили.