Мој став

Македонските функционери или не се способни да создадат имот или го кријат

Неколкуте серијали во кои еМагазин Ви престави каков имот пријавиле новите функционери на различни нивоа, но и на пратениците, од кои добар дел со години се присутни во политиката, а богами и други бизниси, покажуваат колку

А зошто пратениците да не се возат со автобус

Една од работите за која до сега македонските пратеници без проблем се сложиле, без дебати и меѓусебни подметнувања и правење циркус од Собранието се законските бенефеции кои се однесуваат на нив.

Остана ли некој невработен од критичарите на претходната власт?

За нешто повеќе од триесет дена од формирањето на новата влада, додека се уште чекаме поставување на директори на клучните државни институции и претпријатија, лека полека во власта во различни сектори влегоа еден куп лица од невладиниот сектор, кои до скоро беа најголемите критичари на претходната власт.

Овој пат членството во НАТО не ни бега?

Од шпекулација, членството на Македонија под привременто име Поранешна Југословенска Република Македонија во НАТО стана топ тема во земјава, а и во регионот и пошироко.

Победата на Вардар се случи во вистински момент за народот

За сите овие години, речиси и немаше настан кој со позитивни емоции не обедини како народ. На плоштади и улици се собиравме главно поради протести, за да изразиме некое лично незадоволство.

Повеќедимензионална слика: Честито нова Влада и никогаш да не се повтори

Со 62 гласа „за“, 44 „против“ и 5 „воздржани“ во Собранието на Република Македонија синоќа неколку минути пред полноќ беше изгласана доверба на Владата која ќе ја предводи лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Промената на владејачката структура во Македонија доаѓа по 

Слободно тепај

Ако комшијата не сака да ти ги даде со убаво спорните пола метар земја, изнатепај го. Не се секирај за на суд. Ќе се се извадиш со тоа дека си бил понесен од ситуацијата, која никако не успеваш да ја решиш на друг начин, а земјата ти треба за да садиш пиперки, за кои немаш друго место.

Нарцисоидноста во македонската политика: Тепачка за да се остане запишан во историјата

Кој ќе биде запаметен по отварање на нови објекти, патишта, гасоводи, болници....а кој по тоа што ја искористил функцијата за да стекне лична корист е главната дилема што се јавува при секој трансфер на власта во земјава. Политичарите кои ги одбројуваат последните

Маката на Фатих од Тетово ги обедини и Албанците и Македонците

За приказната за Фатих од Тетово, дознав од нашите колеги од „ТВ21“. Плачењето на Фатих во камерата на телевизијата, ме натера текстот што колегите на албански јазик го имаа напишано да го преведам на „гугл транслејт“ за да видам за што всушност се работи.

Политиката ни го украде секојдневието, животот ни поминува во тешките глупости на политичарите

Ме потресоа снимките во Собранието, но уште повеќе ме потресе фејсбук-статус на една пријателка кој зборува за смрт на другарка на нејзината ќерка, која не успеала да се пребори со болеста и починала десетина дена по роденденот, кога мислеле дека битката со болеста е добиена.