Мој став

Зошто ЕУ не ги сака економските мигранти?

Секој ќе ви каже дека нема место како дома. Во средината во која си се родил, опкружен со својата фамилија и пријатели се чуствуваш најубаво.

Од војната во Сирија, најмногу ќари доларот, најмногу загуби цената на нафтата

Не треба да се биде некој геостратешки експерт за да кажеш дека во позадина на секоја војна, посебно на актуелните, не се некои човекови права и слободи, нуту религијата, туку парите и бизнисот.

Октомври 21, 2015 Мој став Никола Осило

Четири партии ни го пржат сонот за ЕУ

Работните групи на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА повторно се состанаа вчера во Клубот на пратениците за да разговараат за отворените прашања од договорот во Пржино. Медијаторот во работните групи, Питер Ванхауте пред почетокот на средбата изјави дека нема прогнози дали оваа рунда преговори ќе бидат поуспешни од завчерашните кога истекоа и роковите предвидени со договорот во Пржино.

 

Октомври 13, 2015 Мој став Никола Осило

Безпредметно е сега да се дебатира за дијаспората

Едно од главните прашања на кое запнаа работните групи на политичките партии потписнички на договорот во Пржино е гласањето на дијаспората. За читателите да имаат увид колку малку македонски иселеници решаваат за изборниот процес во земјава најдобар показател се резултатите од предвремените парламентарни избори во 2014 година.

Јанева, Гугл, чипка и милион евра

Првото изненадување поврзано со Специјалната обвинителка Катица Јанева, како и многумина, го имав кога за прв пат беше соопштено нејзиното име. Непозната за јавноста, но и за дел од фелата, со искуство од работење на мали случаи. Ја нема дури и на Гугл, а во денешно време ако те нема таму, значи не постоиш.

Септември 29, 2015 Мој став Никола Осило

Како државата набавува таблет-компјутери: За пратениците „бесплатно БМВ“ за студентите ваучер за „евтин велосипед“

Собранието на Република Македонија распиша оглас за набавка на 130 таблет компјутери, проценетата вредност на договорот без ДДВ е 5.180.000 денари или околу 84.000 евра што значи дека за еден таблет се одвоени отприлика 647 евра, сума за која во денешното време може да се набави каков било „ѕвер“ компјутер. Со оглед на тоа што едиствена службена обврска на пратениците е да читаат закони се поставува прашањето што ќе им се толку скапи таблет-комјутери на пратениците?

Државата повеќе ги сака мртвите, отколку живите

Толку мала земја, а толку многу загадена. Не само еколошки. Знаев дека имаме сериозен проблем со загадувањето, но работејќи на серијалот на еМагазин, за 16. еколошки бомби, детектирани пред 10 години, се фрапирав колку всушност мојата земја е загадена. Речиси не постои место кое не е загадено од некоја фабрика, рудник или друг стопански објект.

На сила не направија турбо кич нација: Се затвораат прогресивни клубови, не „бомбардираат“ со турски серии и глупи реални шуоа

По Скопје, кое го изгуби едно од најпрогресивните места во градот, “Сектор 909“, поради како што информираше менаџментот „одредени групации формирани на политичка и бизнис основа, кои прават натчовечки напори за да го задушат и уништат урбаниот ноќен живот во Скопје„, од слични причини, поради бројни инспекции и Штип го загуби познатото „Ангелс кафе“.

Во Македонија повеќе треба да се слави мирот

Мирот е вредност која нема „цена“, иако многу скапо ја плаќаме. Вредност која многу ја посакуваме, но ретко ја практицираме во својата идеална форма. Мирот не подразбира само отсуство на војна и насилство, туку претставува чин на слобода, спокојство, хармонија, љубов, толеранција, доверба, надеж, внатрешно задоволство, почитување, дијалог, разбирање. Мирот подразбира многу повеќе...

Поминаа само 25 години од падот на Берлинскиот ѕид, а Европа гради нови ѕидови

Во ноември, минатата година Германија ја започна тридневната прослава за одбележување на 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, настан на кој присуствуваа голем број п