Мој став

Фенси е гага

Не дека имам изгубено допир со реалноста, и дека тоа ми е нешто ново и шокатно, но навистина ми беше мачно да ги гледам вчера граѓаните како се туркаа да влезат во бесплатниот воз кој возеше на прославата на Св. Трифун во Демир Капија.

Зошто никој не протестира за хоророт што му се случува на Охридското езеро

На кое ниво е граѓанската свест за зачувањето на животната средина пластично покажува тоа што деновиве му се случува на Охридското езеро.

Неколку знаци: Некој сака дестабилизацијата на Балканот да почне од Македонија

Македонија веќе две години е во политичка криза, која прашање е дали ќе се реши дури и ако се формира Влада, со оглед на тоа што распоредот во парламентот тешко дека ќе гарантира нејзина стабилност. Додека ние се занимаваме дали ќе се обезбедат мнозинство пратеници, се погласни

Против загадувањето мрчиме само на Фејсбук

Синоќа загадувањето во скопски Карпош беше за 24 пати над дозволеното. Нов рекорд. Граѓаните мрчеа на Фејсбук, како и секогаш, а половина од нив потоа си излегоа во град со нивните возила, бидејќи и до продавница не се оди без автомобил.

Романците му одржаа лекција на Балканот како се сака татковината

Владата во Романија денеска и официјално ќе ја укине спорната уредба со која се декриминализираа многу случаи на корупција, со која голем број политичари можеа да бидат поштедени од кривично гонење и заради која во земјата со денови 

Македонските политичари треба да одговараат за геноцид поради загадувањето

Геноцид по дефиниција е злосторство на намерно или делумно уништување на националните, етничките, расните и религиските групи. 

Лидерите за жалење: Ни Груевски, ни Заев немаат куќа, Ахмети без автомобил

И покрај тоа што со месеци од разни страни слушаме дека во Македонија многу работи повеќе нема да бидат исти и дека доаѓаат вистински промени, по се изгледа кога е во прашање имотната состојба на политичарите, ништо не се менува, ниту пак ќе се смени.

Се тресеше гората во Мала речица, се роди нарачка за пица

Истече рокот за формирање нова Влада, а во ДУИ вчера до полноќ не одлучија да коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ, партија што освои мнозинство гласови на изборите на 11 декември, минатата година. Ваквиот развој на настаните требаше да се очекува бидејќи станува очигледно дека веќе одамна

Оставени сами на себе: Системот не функционира за социјалните случаеви

Приказната на осумчленото слепо семејство Младеновски од селото Враготурце кое останало без струја поради неплатени тековни сметки, која пред извесно време ја објавија медиумите е само една од низата

Оставете го Тоше да почива во мир

За пусти кликови некои од македонските портали се подготвени и душата да си ја продадат на ѓаволот, вели еден мој пријател. И во право е. Истите тие секојдневно ја „бомбардираат“ јавноста со разни сензционалистички, шпекулативни и штетни информации.