Мој став

Спорот за името „во рацете“ на Албанците во Македонија

Со храбри и оптимистички изјави околу можното решение за спорот за името меѓу Грција и Македонија високите државни функционери од двете земји ја започнаа 2018 година.

 

Декември 15, 2017 Мој став Никола Осило

Со „недоквакани“ изјави не се решава проблемот со загадувањето

Македонските политичари очигледно продолжуваат да ја менуваат реториката при преоѓањето од опозиција во власт, а тоа најдобро го покажа градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов кога изјави дека иницијативата децата да не се носат на училиште поради енормното загадување на воздухот

Бројчаникот на Заев никако да почне да врти

Во Саудиска Арабија деновиве беше спроведена масовна акција за справување со корупцијата во која беа уапсени 200 бизнисмени и политичари, а меѓу нив е и најбогатиот Арап во светот, принцот Алвалид бин Талал. 

Министерот Тевдовски да објасни зошто не почна со прогресивен данок за богатите

Арогантното однесување и нападите за нестручност на медиумите се слаба одбрана кога избраните политички функционери уште во првиот чекор покажуваат дека предизборната програма е парче хартија наместо сериозен документ, а тоа најдобро го покажа министерот за финансии Драган Тевдовски

Животот дојде и за Сител

Голема дебата во јавноста предизвика информацијата дека владејачката Коалиција предводена од СДСМ во последниот круг од локалните избори 2017 година најголем дел од парите предвидени за телевизиско рекламирање или околу 7,7 милиони денари одвоила за телевизијата Сител.

Октомври 26, 2017 Мој став Никола Осило

Владиниот пи-ар „брилијира“: Нека се занимаваат со пушењето додека се крчкаат даночни реформи

Среде кампањата за вториот круг од локалните избори и во период кога македонското Собрание е на пауза во јавноста од нигде никаде се разви дебата околу Законот за пушењето односно околу прашањето дали треба да се дозволи пушење во локалите. 

Октомври 17, 2017 Мој став Никола Осило

ВМРО-ДПМНЕ веќе го казни Никола Груевски, оставката е прашање на доблест

Ќе собере ли Никола Груевски храброст да го признае изборниот пораз и да честита победа на спротивниот табор откако и ОБСЕ, МОСТ, ДИК и повеќето македонски медиуми оценија дека локалните избори се одржаа во фер и демократска

Октомври 13, 2017 Мој став Никола Осило

„Македонска правда“ за насилствата во Собранието: Војниците во затвор, генералите на слобода

Кривичниот суд вчера му одреди 4 години затворска казна на Панче Ангелов - напаѓачот на Радмила Шекеринска, кој на 27 април, годинава заедно со толпа граѓани по протестот организиран од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во Собранието.

 

Октомври 10, 2017 Мој став Никола Осило

Педесет години молк и тешки глупости од МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите вчера одбележа 50 години од основањето при што во поздравните говори беше испофалена оваа инстутуција како носител на научната мисла и бедем на македонската држава. За жал, вистината е дека МАНУ ни од далеку не ги заслужува овие епитети

Македонска сага: Стануваат градоначалници со кампањи од едвај триесетина илјади евра

Бедата на македонското политичко миље е неверојатна ако се земе предвид колку вложуваат политичките партиии во изборната кампања за локалните избори 2017 година. Имено, кампањите на повеќето кандидати за градоначалници на поголемите општини чинат едвај по триесетина