Мој став

Парното и струјата поевтинија во децимали: Мириса на избори

Човек не може да не се израдува кога ќе чуе дека поевтинуваат парното и струјата бидејќи во изминативе години имаше постојано зголемување на сметките за овие режиски трошоци. Сепак, степенот на намалување на цената на парното кое вчера го објави Регулаторната комисија за енергетика, како и тоа дека се зголемува периодот на загревање во текот на денот асоцира на тоа дека всушност граѓаните можат да се надеваат на скромно намалување на сметките за парно.

 <

Хонорарците ќарија од престојните избори, кој е следен?

Џабе беа неколкуте протести и потресните приказни на лицата кои во земјава живеат само од скромните хонорари. Тоа што хонорарците, една од најзагрозените групи во земјава (мислам на тие што чесно и со работа си го заработуваат лебот, а не на тие што по разно разните одбори треба само да дигнат два прста) ги мереа скопските улици и ја убедуваа власта да се предомисли за законските измени и дека тие се неуставни.

К-15 како презерватив – само за една употреба

Според мене, ова е историски договор, кој придонесува кон за зачувување на правата на работниците. Со оглед што во Македонија имаме плати со кои како синдикат не можеме да кажеме дека сме задоволни, идејата беше да им помогнеме на нашите работници“, изјави претсадателот на Сојузот на синдикатите на Македонија Живко Митревски во минатата година кога се „утепа“ од фалење за враќањето на обврската за исплаќање регрес за годишен одмор или популарниот К-15. 

Лустрација: Македонија - земјата со 199 кодоши

Од нигде никаде пратеничките групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ вчера предложија од први септември, Комисијата за лустрација да не покренува нови и да ги прекине почнатите постапки. Законот ќе важи само за оние предмети по кои Комисијата веќе има донесено решенија. Во изминативе години во кои се спроведуваше лустрацијата под лупа биле 30.000 функционери меѓу кои Комисијата за лустрација откри само 199 соработници на тајните служби или таканаречени кодоши.

 

Зарем некој веруваше дека Грција нема да биде спасена?

Кога некој од ЕУ ќе ме праша кога Македонија ќе влезе во ЕУ, секогаш им го кажувам нашиот виц дека Македонија ќе стане дел од Унијата, кога таа ќе се распадне. Се надевам дека тоа нема да случи, а и европските лидери со одлуката за ново спасување на Грција влеваат надеж дека тоа нема да се случи. За сега.

 

Аман веќе од Меркел, има ли некој друг во ЕУ?

Роберт Шуман и Жан Моне сигурно се превртуваат во гроб кога ја гледат денешната Европска Унија. Нивната визија за обединета, солидарна, еднаква Унија се повеќе станува апстрактна именка. Унијата денеска има 28 држави со околу 504 милиони жители, кои нерамномерно ги уживаат благодетите на Унијата, од која по се изгледа имаат корист само неколку држави, кои одлучуваат што и како.

Грчкото „охи“ и македонскиот сеир!

Не е пријатно да се гледа сцена од пензионер како плаче пред банка, бидејќи не може да си ја подигне пензијата. Иако да речеме ние сме повеќе за плачење бидејќи и да сакаме не можеме да подигаме 60 евра од банкомат секој ден. Сметано според просечната плата и пензија, можеме двапати или трипати по толку. И толку!

Што јадам? Што пијам? Ќе ме “стрефи“ ли и мене труење?

Дваесетина затруени викендов откако јаделе во два познати скопски ресторани, едниот во Лептокарија, а едниот во скопското село Мирковци. И двата објекти се привремено затворени и секако сопствениците казнети, но дали е тоа доволно? Ова се случува секое лето. Информацијата дека некој бил затруен од сендвич во сендвичара или во ресторан кој е добро познат и често посетуван од граѓаните, го става под знак прашање целиот систем за безбедност на хана во државата.

2 год. еМагазин: Успех е што си тргнал од никаде, немајќи појма каде одиш, а си стигнал некаде

Две години во бројки за сајт можеби ништо не значат, но според искуството и преживеаните проблеми нивната вредност е многу поголема. Гледано од денешна перспектива, многу наивно влеговме во целата приказна. „Е што бе сајт, па секој може да отвори“. Рекоа наивните, демантираа упорните со многу искинати нерви.

Ескалација пред Владата: „Не се пикајте на места кои немаат излез, фаќајте патот на отворени улици“

Час атмосферата ќе беше мирна, час ќе се вжештеше меѓу полицајците и тие во првите борбени редови. Освен извици на незадоволство, фрлање со предмети по полицијата, ништо не навестуваше дека ќе дојде до одредени ескалации. Но како поминуваше времето, трпението како да попушташе од двете страни, така што судирите се вжештија.