(Фото) Најубавите историски замоци во светот

Изградени за да ги заштитуваат кралските семејства, античките замоци поседуваат неминлива убавина. И ако предходно тие биле само за кралските семејства, денес вратите им се отворени за посетители.

Видете кои се најубавите замоци во светот:

Алхамбра, ШпанијаАлхамбра е тврдина и архитектонски комплекс во Гранада, јужна Шпанија, и припаѓа на маверскиот период. До 1492 година Алхамбра е резиденција на маверските владетели, а во моментов е споменик на исламската архитектура.

Замокот Алнвик, Велика БританијаОвој убав замок се наоѓа во округот Нортемберленд. Позицијата на двете главни згради е во вид на прстен, а по средината има мал двор. Тој е декор на тврдината Хогвартс од првите два дела на филмот Хари Потер.

Aрг е Бам, Иран Во 2003 година дел од неа беше уништен, но како дел од светското културно наследство УНЕСКО, започнува нејзиното бавно обновување.

Замокот Бларни, ИрскаВо Бларни има четири главни туристички атракции - замокот, камени споменици Бларни и ботаничка градина. За каменот има верување дека ако човек го бакне, се здобива со даровите на елоквентност и убедителността.

Замокот Бран, РоманијаПознат како замокот на Дракула, денеска Бран е музеј, отворен за посетители, кои можат да ги разгледаат уметничките предмети и мебелот, собрани од романската кралица Марија.

Цитаделата во Каиро, ЕгипетИсламската тврдина била дом на египетските владетели цели 700 години, но денес нејзините три џамии и бројни комори се отворени за посетители.

Замокот Самезано, ИталијаИзграден во 17 век, овој замок е обновен и проширен во годините по 1847 година. Сите соби се умно украсени и декорирани и носат различни имиња и пораки.

Замокот Шамбор, ФранцијаОва е еден од најубавите француски замоци, симбол на ренесансните архитектура. Изграден е во 16 век. Зад ѕидовите на замокот се кријат парк и убави градини.

Замокот Единбург, ШкотскаЗамокот Единбург се издига врз карпите на замокот Рок. Иако претрпе неколку рестарвации и реконструкции, тој се уште ја чува проектантската си автентичност.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести