Знаете ли правилно да ставите кондом?

2072 Views Декември 2, 2016 18+ Редакција Емагазин

И покрај многубројните кампањи и многубројните информации што можат да се најдат на интернет, се уште има мажи кои не знаат правилно да го стават кондомот.

Кондомот како што веќе знаете Ве штити од несакана бременост и пренос на ХИВ или било која сексуално пренеслива болест.

Еве неколку совети за правилно користење на кондом:

1.Важно е да користете латекс кондом.

2. Секогаш користете нов кондом за секој вид на секс за целото времетрање на сексуалниот однос.

3.Ставете го кондомот пред да имате било каков генитален допир.

4. Доколку почувствувате дека кондомот пукнал веднаш престанете, извадете го и ставете нов.

5. Користете лубриканти при вагинален, а посебно при анален секс.

6. По завршувањето на сексуалниот однос, завиткајте го кондомот во некакво марамче и фрлете го таму каде што никој нема да има допир со него.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Научивте ли како се пренесува ХИВ?

Нови 37 инфицирани со ХИВ годинава, двајца починале

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести