Бесплатен пристап на Wi-Fi мрежите во градовите и селата во ЕУ

Државите членки на Европската унија веќе дадоа поддршка на иницијативата наречена „WiFi4EU” која подразбира бесплатен пристап на Wi-Fi мрежите во градовите и селата.

Поддршката на иницијативата следеше по три месеци откако претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го претстави планот со кој преку органите на локалната власт во ЕУ, на граѓаните во градовите и селата би се овозможила понуда на бесплатен пристап на Wi-Fi мрежите.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.