Градоначалникот на Лондон најважна личност за иднината на ЕУ

За магазинот на Европска унија „Политико“ шефот на австриската дипломатија, најмладиот министер за надворешни работи во Европа, Севастијан Курц „ќе ја обликува и потресе“ Европа.

Курц е на 12. место на ранг-листата предводена од либералниот муслимански градоначалник на Лондон Садик Кан.

За „Политико“ Кан е Барак Обама на Европа.

На второ место се наоѓа германската десничарка Фрауке Петри, бидејќи претставува опасност за германската канцеларка Ангела Меркел, а зад неа е нејзиниот шеф Рајанер Мајкел О Лири,

„Политико“ ја истакнува посебната улога на Курц во затворањето на балканската рута за бегалците, како и дека е најдобра опција за запирање на канцелат од редовите на десничарската Слободарска партија на Австрија (ФПО).

Унгарскиот премиер Виктор Орбан минатата година беше прв на листата, како и германската канцеларка Меркел, но годинава двајцата не се на листата.

На ранг-листата се лица кои според магазинот може да имаат позитивно  или негативно влијание врз развојот на ЕУ, па затоа на седмо место е и турскиот претседатал Реџеп Таип Ердоган, веднаш зад шегицата на европската дипломатија Федерика Могерини. 

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.