Прв пат во историјата на Македонија: Албанец на чело на МВР

Со поставувањето на Агим Нухиу за министер за внатрешни работи, откако Државната изборна комисија (ДИК) ќе ги соопшти конечните резултати од изборите, прв пат во историјата на самостојна Македонија на чело на ова министерство доаѓа Албанец.

Тој ќе биде на таа функција до составување на новата влада.

Целосна листа од досегашните министри за внатрешни работи ТУКА.

Фото: МВР

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Кој е Агим Нухиу, првиот Албанец што ќе го води МВР?

Нов министер за внатрешни работи ќе биде Агим Нухиу од ДУИ

 

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.