Пијте црвено вино за подобра меморија

604 Views Декември 22, 2016 Вино Камелија Делија

Доколку умерено пиете црвено вино и имате повеќе од 60 години, големи се шансите за долг животен век и добро памтење, покажуваат најновите истражувања во САД.

“Нашите резултати укажуваат дека личностите постари од 60 години кои консумираат една до две чаши алкохол дневно имаат подобро памтење од останатите, објаснува Брајан Даунер, од Универзитетот во Тексас.

Видот на алхохолот не е важен- пиво, вино, ликер или жесток пијалок. Студијата се темели на податоци од околу 660 пациенти кои биле опфатени со анкетата, а консумирале алкохол и биле подложени на невропсихички тесови.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести