Зошто светот станува потивко место кога паѓа снег

Не си фантазирате. Светот навистина се затишува кога врне снег.

Прашањето зошто снегот води до спокојство е една од темите на разговор на социјалната мрежа Reddit.
Се разбира, има научна причина за тоа и таа е поврзана со акустиката, посочува T + L. Според Science Daily, снегот прави одлична работа при апсорпција на звукот.

"Обемот на звукот на неколку сантиметри снег е во просек околу 0,6, или 60 проценти, апсорпција на звукот", вели Дејвид Херин, доцент во Британскиот колеџ за инженерство, кој проучува акустика.

За разлика од дождот, кој може да биде многу весел, има многу простор меѓу снегулките, што значи дека има помалку простор за звучни бранови за да отскокнување наоколу.

Во комбинација со неверојатните апсорпциони својства на снегулките, тие се претвораат во супер тивок временски феномен.

Значи следниот пат кога ќе уживате во мирната сцена, создадена од нов снег, заблагодарете им се на сите оние специјални снегулки.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.