Во Босна рекордна минусна температура на Балканот, во Хрватска се заледи морето

На планините во Босна и Херцеговина измерени се минус 27 степени Целзиусови, што е најниска температура на Балканот.

Студениот бран го зафати и брегот на Јадранско Море. Во хрватскиот град Сплит температурата на воздухот е минус седум степени, што е најниска во последните 50 години. Претходниот рекорд е од 23 јануари 1963 година, кога во Сплит се измерени минус девет степени.

Поради ниските температири и силните бури до полуостровот Свети Петар е замрзнато морето.

Во реонот на хрватското одморалиште Макарска веќе трет ден дува ветер со просечна брзина од 90 километри на час, а температурата се спушти до минус седум степени.

Ниски температури измерени се и во Грција. Во Солун утрово беше минус седум степени, а за утре се предвидува минус 10. Во Атина темературата е околу нула, а во северните делови на земјата измерени се минус 15 степени.

Во Турција снежните врнежи го блокираа Истанбул, околу 500 авионски летови се откажани поради лошите временски услови, а во прекин е и водниот сообраќај. Поради недоволна видливост денеска е запрено движењето на пловни објекти по Босфор.

Во текот на ноќта снежната покривка во Истанбул достигна до 40 сантиметри и предизвика хаос на патиштата.

Во Бугарија, во близина на границата со Турција пронајдени се телата на двајца илегални ирачки мигранти, кои смрзнале поради ниските температури.

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.