(Фото/Видео) Ја шокираше цела Европа: Африканска мигрантка избрана за Мис Хелсинки

1357 Views Јануари 9, 2017 Забава Камелија Делија

Сефора Икалаба синоќа беше избрана за Мис Хелсинки, што предизвика изненаденост, шокираност, и реакции по социјалните мрежи, како во Финска, така и во цела Европа.

Во реакциите се оценува дека Икалаба, која е африканска мигрантка, била избрана во конкуренција на „многу поубави девојки“, а некои сметаат дека таа ја добила титулата единствено затоа што е црномуреста, 

Во некои од коментарите се оценува и дека станува збор за „политичка коректност, која прераснала во расизам“, како и дека нешто „не е во ред“ со изборот.

„Можеби има добар карактер“, „сигурен сум дека е интересна“, се само некои од коментарите во кои се оценува дека Сефора не ја заслужила победата и дека на изборот имало поубави девојки од неа.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.