Над 50.000 Македонци зеле бугарски пасош во периодот 2001-2015 година

14052 Views Јануари 9, 2017 Бизнис Редакција Емагазин

Точно 116.222 странски државјани зеле бугарски пасош во периодот 2001-2015 година, а повеќе од половина се од Македонија.

Според податоците на бугарското Министерство за правда на 113.000 лица им било одобрено државјанство по основ на потекло.

На второ место по бројноста е Молдавија со околу 29.000 лица кои во овој период добиле бугарски пасош, по што следуваат Украина, Србија, Русија, Израел и Албанија.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.