(ВИДЕО) На грчките острови има снег и по два метри, на Скопелос уживаат во сноубординг

1260 Views Јануари 10, 2017 Балкан Редакција Емагазин

Жителите на грчките острови не паметат кога последен пат имале толку снег. Речиси сите острови во Грција (освен тие во близина на Турција) се покриени со снег, а најкритична е состојбата на Евија, која е во близина на Атина, и на островите Алонисос, Скопелос и Скијатос.

Таму на одредени места снежната обвивка е висока и до два метри, што е нетипично за овие области, каде ретко паѓа снег. Голем број жители се блокирани без вода и струја и неможат да излезат од дома.

Како изгледа состојбата во Евија, Крит, Скопелос, погледнете во видета на Skopelos.tv/skopelosnews.gr:

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.