Џек Ма се сретна со Трамп, Алибаба планира отварање на милион работни места во САД

479 Views Јануари 11, 2017 Свет Камелија Делија

Милијардерот и основач на „Алибаба“, Џек Ма имаше состанок со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, на кој станало збор за потенцијално заеднички проекти и планови за отворање на милион работни места во САД.

 - Имавме одличен состанок, изјави по средбата Трамп.

- Џек планира „Алибаба“ да отвори милион работни места во САД, така што преку нашите платформи на малите американски фирми ќе им се овозможи да продаваат стока во Кина и во другите азиски земји, информира менаџерот во „Алибаба“, Брион Тинглер.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.