(Видео) Новак Ѓоковиќ во инвалидска количка

1613 Views Јануари 11, 2017 Спорт Редакција Емагазин

Новак Ѓоковиќ на теренот „Маргарет Корт“ организираше хуманитарен настан под името „Вечер со Новак“ а сите пари ќе бидат наменети на програми за ран развој на децата во Србија кои ги спроведува фондацијата „Новак Ѓоковиќ“.

-Градиме градинки, вложуваме во програми, ги обучуваме наставниците за поквалитетно да работат со децата. Неколку стотина поединечни проекти ги реализиравме успешно. Од напредокот на децата на кои им пружаме знаење и образобание, ќе зависи не само нивниот живот туку и напредокот на општеството во целина – изјави Новак.

Тој се појави во инвалидска количка за да го сврти вниманието на јавноста и кон оваа популација.

По одбраната на титулата во Доха, тој ќе учествува на „Австралија опен“.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.