Колку сексот треба да трае, за жената да доживее оргазам

2684 Views Јануари 11, 2017 18+ Редакција Емагазин

Не само мажите туку и научниците се позанимавале со прашањето колку сексот треба да трае за жената да доживее оргазам и откриле дека најголем број од жените треба да доживеат оргазам за време на секс кој трае 30 минути.

Но постојат повеќе фактори кои притоа пречат, а еден од нив е прерана ејакулација. Ова е најголемиот страв на сите мажи. Но постои начин да се намали ризикот а тоа е да се продолжи предиграта и да се користи кондом. На тој начин ќе се опушти партнерката па многу е веројатно дека ќе го доживее врвот.

Исто така, за тоа колку време и треба на жената за да доживее оргазам зависи од партнерот, од нејзината опуштеност, но и од тоа дали и колку пати до сега доживеала оргазам. На некои им треба цела вечност, некои ќе завршат за неколку минути.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Коментари

Тагови