ЕКСКЛУЗИВНО: Ретки монети од Стоби се продаваат на e-bay

Ретки монети од првиот и вториот век од нашата ера се продаваат на e-bay по цени од стотина до над шесто долари во зависност од староста и матерјиалот од кои се изработени, откри еМагазин.

На продажба се нуди монета нарачена Трајан од 98 година од нашата ера, како и монета Јулија од 193 година од нашата ера.Повеќе за првата монета ТУКА.

Детали за втората монета ТУКА.

Фото: МИА

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Молк од Управата за културното наследство за монетите од Стоби кои се продаваат на e-bay

Паско Кузман за монетите од Стоби кои се најдоа на e-bay: Државата треба да регира на вакви јавни продажби на нашето богатство

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.