30 начини како да заштедите оваа пролет

Секако, пријатниот живот кој се граничи со луксуз е сечиј сон, но за да можете да го живеете својот сон оваа пролет со пријателите во омилените кафулиња, облечени по најнова мода, вреди да заштедите.

Започнете уште денес. Лесно е и едноставно, само треба да се сетите:

1. Користете ја sleep mode опцијата на вашиот компјутер.

2. Размислете за купување на лаптоп, тој троши помалку енергија.

3. Чистете ги филтрите на сите апарати во домот. Со нечисти филтри секој апарат троши повеќе енергија.

4. Кога е возможно, пешачете.

5. Снабдете се со картички со попусти, ќе се изненадите што може да направат само 5% попуст.

6. Договарајте групен превоз со автомобил. Зошто да давате (најмалку) двојно повеќе пари?

7. Плаќајте во кеш, наместо со картички.

8. Минусот е секогаш скап, затоа оставете ги кредитните картички дома.

9. Пред купувањето направете список.

10. Избегнувајте ги производите со име и бренд, внимавајте на квалитетот.

11. Запаметете, кога купувате, поголемите количини се секогаш поевтини.

12. Кога купувате скап производ, споредувајте ги цените до денар.

13. За она што не ви е неопходно, почекајте ги попустите.

14. Вежбајте на отворено, без да плаќате членство.

15. Поевтино е да вложите во здрава храна, отколку во таблети и сирупи.

16. Организирајте групни дружења наместо да излегувате со еден пријател. Трошоците се секогаш помали.

17. Аплицирајте за гратис карти за кино, театар, опера...

18. На работа носете домашно подготвен оброк.

19. Избегнувајте ги скапите кафулиња. Во нив кафето не е повкусно.

20. Читајте онлајн магазини и книги, сега барем тие се лесно достапни.

21. Тргајте на страна барем 10% од секоја плата.

22. Изнајмувајте работи наместо да ги купувате.

23. Штедете на подароци. Понекогаш, можете и сами да ги изработите.

24. Искористете ги талентите за додатно да заработите.

25. Научете да кажете не. Ако пијалакот по работа ви изгледа скап, одбијте го на љубезен начин.

26. Направете си неделно мени. Така ќе заштедите на производи кои ќе ги купите, а нема да ги потрошите.

27. Не купувајте брза храна.

28. Не купувајте импулсивно. Почекајте барем еден ден за да одлучите дали нешто ви е неопходно.

29. Не трошете пари за игри на среќа. Шансите за добивка се мали.

30. Не купувајте брендирана облека која ќе ја износите за 6 месеци.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.