(ВИДЕО) Едно од последните интервјуа на Вања Лазарова

Вчера на 86-годишна возраст во Скопје, почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова – Димитрова. Беше препознатлива по македонските изворни народни песни, а имала чест да пее и во Алберт Хол во Лондон пред британската кралица Елизабета II и премиерот Винстон Черчил.

Посебен придонес има во соработката со групата „Анастасија“ при создавањето на музиката за филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски.

Ви го пренесуваме едно од нејзинзините последни интервјуа, дадено за телевизијата 24, а направено од колегата Огнен Јанески.

Фото: МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.