СДСМ ќе поднесе инцијатива за собраниска седница, на потег е Вељановски

СДСМ заедно со ДУИ, Алијансата за Албанците и Беса ќе поднесе иницијатива до Собранието за продолжување на конститутивната седница.

Иницијативата ќе биде поднесена до претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, кој потоа треба да свика координација и да ја закаже седницата, за чие закажување нема рок.

Доколку тој не ја закаже седницата, тоа може да го направи најстариот избран пратеник, Бранко Манојловски од ДУИ, како што предвидува Деловникот на Собранието.

Фото: МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.