Ретка скулптура од „Македонско девојче“ од 19. век се продава на e-bay

Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, ретки монети, садови и други примероци од културното богатство на Македонија се продаваат на аукции на реномирани аукциски куќи, па дури и на сервиси за онлајн ппродажба каков што е e-bay.

Така, на e-bay се нуди на продажба ретка скулптура од „Македонско девојче“ во глина направено во 19 век за почетна цена од 499 долари.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Македонски икони се продаваат на аукции во реномираната аукциска куќа „Сотби“

ЕКСКЛУЗИВНО: Ретки монети од Стоби се продаваат на e-bay

Паско Кузман за монетите од Стоби кои се најдоа на e-bay: Државата треба да регира на вакви јавни продажби на нашето богатство

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!