(ФОТО) Посребрен медал за заслуги на ВМРО од 19 век се продава за 1.700 долари

Како што во неколку наврати пишуваше „еМагазин“, ретки монети, садови и други примероци од културното богатство на Македонија се продаваат на аукции на реномирани аукциски куќи, па дури и на сервиси за онлајн продажба каков што е e-bay.

Така, на сајтот за онлајн продажба emedals се нуди медал односно одликување на ВМРО од 19 век по цена од 1.700 долари. Медалот за заслуги на кој пишува Слoбодa или смрт е изработен во срeбро и бронза.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Македонски икони се продаваат на аукции во реномираната аукциска куќа „Сотби“

ЕКСКЛУЗИВНО: Ретки монети од Стоби се продаваат на e-bay

Паско Кузман за монетите од Стоби кои се најдоа на e-bay: Државата треба да регира на вакви јавни продажби на нашето богатство

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!