Филип Петровски на распит во Обвинителство за статус на Твитер

Директорот на Државниот архив, Филип Петровски, денеска беше на распит во Јавното обвинителство. Против него е поднесена кривична пријава за статус на Твитер. Петровски се сомничи дека предизвикал општа опасност и ги загрозил националните и верски права.

Распитот е на барање на Хелсиншкиот комитет, а пријавата е поднесена од МВР.

Фото: ТВ Нова

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.