ЕК отвори прекршочна постапка против Унгарија за операцијата против Сорос

Европската комисија денеска покрена прекршочна постапка против Унгарија за серијата потези поврзани со борбата на Владата на оваа земја против организациите на унгарскиот милијардер Џорџ Сорос, јави дописникот на МИА од Брисел.

На иницијатива на претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, првиот заменик-претседател Франс Тимерманс денеска предводел дебата на Колеџот на комесари за последните случувања во Унгарија, кои пројавија широка загриженост за компатибилноста со правото на Европската унија и на заедничките вредности на кои се заснова Унијата.

На денешниот Колеџ е дискутирано за унгарскиот закон за високо образование, односно нацрт-законот во врска со надворешното финансирање на невладините организации (НВО), национални консултации за иницијативата „Стоп на Брисел“, како и правните проблеми во областа на азилот и недискриминацијата.

Колеџот на комесари се согласи да спроведе релевантни законски и поединечни зрели случаи на повреда во следниот циклус на прекршочни постапки до крајот на овој месец. Комисијата, исто така, ќе заврши брзо темелно правна оценка на Законот за високото образование и да одлучи за следните чекори во следниот циклус на прекршокот. За нацрт-законот за финансирање на НВО, Комисијата внимателно ќе го следи процесот и ќе се врати на прашањето врз основа на анализа на правните прашања. Конечно, во врска со националната консултација "Стоп на Брисел“ Комисијата одлучи денес да се подготви и да даде свој одговор на консултациите.

На Колеџот денеска е дискутирано за прашања што се однесуваат и на почитувањето на правото на Унијата и почитување на заедничките вредности на Унијата, утврдени во член 2 од Договорот за Европската унија.

Земено збирно, целокупната ситуација во Унгарија е причина за загриженост за Комисијата. Затоа, на Колеџот се согласија да почнат политички дијалог со унгарските власти, со другите земји-членки и со Европскиот парламент, се наведува во соопштение на Европската комисија.

Стравувањата во Брисел се дека со новиот закон за високо образование, Владата на премиерот Виктор Орбан почнува процес за елиминација на Централно-европскиот универзитет (ЦЕУ) на Џорџ Сорос во оваа земја, како и ограничување на делувањата на соросовите невладини организации во Унгарија.

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.