Ретка видео-снимка од прославата на Велигден во Охрид во 1941 година

6910 Views Април 14, 2017 Ретро Никола Осило

Македонските православни христијани го прославуваат еден од најголемите празници Велигден. На ретката видо-снимка од 1941 година може да се види како се прославувал овој празник во Охрид за време на окупацијата од фашистикиот окупатор.

П.С. Фотографијата е направена во уште подалечната 1918 година.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!