(ВИДЕО) НАСА: На две месечини во нашиот Сончев систем би можело да има живот

НАСА откри нови докази за постоење на услови за живот на две месечини во нашиот Сончев систем - месечината Европа на Јупитер и месечината на Сатурн, Енцелад. Особено Енцелад ги има сите клучни состојки за живот каков што знаеме, велат од НАСА.

Двете месечини, имаат состојки неопходни да поддржат микробиотички живот.

Откритието за месечината Енцеладус било забележано од вселенската капсула Касини, која орбитира околу Сатурн веќе 13 години.

Открието за месечината Европа било направено со вселенскиот телескоп Хабл.

„Ова досега е најблиску што дојдовме во идентификацијата на состојки потребни за да се развие животна средина“, оцени НАСА.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.