Рама: Без членство во ЕУ не е исклучено обединување на Албанија и Косово

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека доколку перспективата за членство на Западен Балкан во Европската унија продолжи да бледнее, не може да се исклучи обединувањето на неговата земја со Косово. 

Тој во интервју за бриселскиот весник „Политико“ изјави дека некои албански националисти сакаат да ја видат Албанија обединета со Косово.

Рама истакна дека тоа не е негова желба, но дека е можна опција во случај на затворени врати на ЕУ. 

Тој нагласи дека единствен начин да се одржат мирот и соработката на Балканот е европската перспектива да остане јасна и емоциите кон Унијата да останат позитивни. 

- Никој не сака да бара мали сојузи, сите сакаат голема Унија. Но, ако нема надеж, нема перспектива, нема место, тогаш секако малите сојузи може да се случат, појасни Рама. 

Тој предупреди дека откажувањето од натамошното ширење на ЕУ би водело кон дестабилизација на цела Европа. 

Рама укажа дека Македонија и Босна и Херцеговина би биле посебно ранливи, доколку повторно се отвори прашањето за гранците. 

- Доколку Балканот полуди поради стопирање на проширувањето на Унијата, граѓаните на Европа би доживеале кошмар и регионот би станал сива зона во која други актери би имале посилна улога од Брисел, предупреди тој.

Рама нагласи дека не гледа нова војна во регионот како „прво сценарио“, но додава дека смирувањето на тензиите во голема мера зависи од ЕУ и САД.

- Поддршката на членството во ЕУ во Албанија и другите земји во регионот останува високо и покрај растечкиот скептицизам во Србија и во Македонија, додаде Рама. 

МИА

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.