(ВИДЕО) „Друже Тито ми ти се кунемо“: Како се славеше Денот на младоста

Во поранешната заедничка држава (СФРЈ), 25. мај се славеше како Ден на младоста, ден кој доживотниот претседател Јосип Броз Тито, го избра да го слави како свој роденден, иаку официјално е роден на 7. мај

Со Југославија, Тито управуваше 35 години.

Погледнете како изгледаа тие прослави:

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести