(ВИДЕО) Вториот крак на Халкидики поплавен

Локалните жители и туристите кои решија својот одмор да го поминат на вториот крак на Халкидики, Ситонија се најдоа во небрано. Обилните врнежи од дожд, кој ги донесе циклонот „Медуза“ поплавија многу места, а најпогоден е Торони (каде е направена фотографијата), пренесуваат грчките медиуми.

Во Торони од поплавата се однесени 25 автомобили.

Поплавени се местата од Никити до Мармарис, па се до Porto Koufo, пренесува voria.gr.

Грчки медиуми објавија дека поројни дождови, ги зафатиле и Лепотокарија, Парајлија, Неа Врасна, Парга, Ханиоти, Пефкохори, Трикали...

Тие јавуваат и дека на патиштата во тој дел од државата има одрони и сообраќајот се одвива отежнато.

Грчката агенција АНА-МПА објави дека облачно време и северен ветар се очекува и утре кога се можни и нови поројни дождови.

Фото: Фејсбук/Βασιλική Καγιά/Видео: Proto Thema/ЕРТ 3

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Поплави во Грција: Македонско семејство кое летува во Торони се јавило во конзулатот во Солун

Метеоролозите предупредуваат на поплави во Грција и порачуваат македонските туристи да внимаваат

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.