Најниска невработеност во ЕУ има во Чешка

Најниска невработеност во ЕУ има Чешка и тоа од само 2,9 отсто, покажуваат податоците од Евростат за јуни.

Невработеноста во Еврозоната на крајот на јуни изнесувала 9,1 отсто, што е пад во однос на истиот период лани, кога изнесуваше 9,2 проценти.

Тоа е најниска стапка на невработеност во Еврозоната од февруари 2009 година.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.