(Фото) Албанското знаме и историја главен декор на скопскиот плоштад Скендер бег

На новиот скопски плоштад Скендер бег, за сега нема споменици, но мозаици „се штанцаат на велико“.

Најновиот кој и еден од најголемите ја слави албанската историја.

Плоштадот го гради скопската општина Чаир и е на влезот од Скопската чаршија, а Владата неодамна донесе одлука финансиски да ја подржи изградбата на Скендер бег со Буџетот за следната година.

Пред неполн месец еМагазин објави фотогалерија од изградбата на плоштадот, и тогаш овој мозаик го немаше.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

За мозаиците на скопскиот плоштад Скендер бег, за Владата е виновна ВМРО-ДПМНЕ

(Галерија) Привршува изградбата на скопскиот плоштад Скендер бег

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.