Блиц: Македонските служби ги следеле српските дипломати

Утврдено е дека разузнавачките служби на Македонија ги следеле и незаконски ги обработувале српските дипломати, а во разузнавачкото дејствување биле вклучени и странски сили, објавува денеска српскиот весник „Блиц“.

„Српските дипломати биле следени без каква и да е причина, а врз нив е применувана дури и метода на застрашување. Дел од притисокот кој е вршен бил со одобрение на странци“, тврди неименуван извор за белградскиот весник.

- Веднаш, штом овие сознанија ни беа потврдени, реагиравме со цел да ги заштитиме нашите службеници“, вели изворот на кој се повикува „Блиц“.

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Дачиќ: Сакаме во Скопје да разберат дека знаеме се

Грчки медиуми: Облаци врз односите меѓу Македонија и Србија

Поранешниот српски министер Јеремиќ: Повлекувањето на српските дипломати е дилетантизам и шарлатанство

(Фото) Сихноризирана пропаганда во српските медиуми: Заев го прислушувал и Вучиќ

Влада: Македонија е посветена на градење добрососедски односи со Србија

Дачиќ: И Србија може да го промени став за името, ако Македонија не биде воздржана за Косово

Дачиќ: Персоналот се враќа следната недела, амабасадорката подоцна

Вучиќ: Персоналот од Амбасадата повлечен поради разузнавачко дејствување против Србија

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.