(ВИДЕО) Подзаборавено интервју: Како Јосип Броз Тито говореше англиски јазик

4708 Views Септември 3, 2017 Ретро Никола Осило

Во поранешите југословнски земји се уште трае дебатата по пршањето околу позитивните и негативните страни од владеењето на маршалот Јосип Броз Тито, односно дали тој бил бескрупулозен диктатор или пак човек со револуционерна идеја за одржливо социјалистичко општество.

Во оваа прилика Ви ја пренесуваме симпатичната страна на Тито, кој во ова подзаборавено интервју од 1952 година се обидува да говори англиски со новинарката и покрај тоа што интервјуто се води во присуство на преведувач.

Фото: Сарајево тајмс/Видео: АП/Томато продукција

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести