Компании за кои студентите најмногу сакаат да работат

1182 Views Септември 4, 2017 Office Редакција Емагазин

Глобалните технолошки гиганти доминираат на листата на идеални вработувачи за студентите, а „Гугл“ и „Епл“ се рангирани на најдобри места.

Според истражувањето на агенцијата „Универзум“, највиско на листата котитраат најголемите и најависко технолошки профилирани компании, како и финансиските.

Истражувањето било направено на околу 300.000 студенти на бизнис и ИТ во светските наголеми економии како Бразил, Канада, Кина, Франција, Германија, Индија, Италија, Јапонија, Русија, Велика Британија, Соединетите Американски Држави.

Извор: Светски економски форум

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести