(ВИДЕО) Ретка снимка од 1954 година: Како скопјани го пречекаа Јосип Броз Тито на Старата железничка станица

4002 Views Септември 6, 2017 Ретро Никола Осило

На снимката од британските архиви која датира од 1954 година, може да се види пречекот на маршалот Јосип Броз Тито на Старата железничка тсаница во Скопје. Тој се вратил во татковината по голема балканска турнеја, а на враќањето одржал и говор во Скопје, на кој можат да се забележат илјадници присутни скопјани.

Фото: Македониум

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!

Најчитани вести