(ВИДЕО) Како изгледаше прогласувањето на независноста во македонското Собрание

941 Views Септември 7, 2017 Ретро Редакција Емагазин

Во пресрет на големиот празник, 8. септември, Денот на независноста, Ве потсетуваме како изгледаше атмосферата во македонското Собрание и на плоштадот Македонија во Скопје во 1991 година.

Што за прогласувањето независноста и отцепувањето од поранешна Југославија, мислеше Љубчо Георгиевски, а што Стојан Андов, Петар Гошев, Бранко Црвенковски, Љубисав Иванов Ѕинго...

Видео: МТВ/vbbskmk

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

Најчитани вести