Лансирано супертајно воено вселенско летало во САД

943 Views Септември 8, 2017 Техно Никола Осило

Американската компанија „Спејс Екс“ на милијардерот Илон Маск денеска лансира супертајно вселенско летало на америкаското военовоздухопловство.

Фалконовата ракета без екипаж полета од Вселенскиот центар Џон Ф. Кенеди во американска сојузна држава Флорида.

Тоа е петти лет на едно од минијатурните верзии на вселенско летало без екипаж, познато како „ИКС-37Б Орбитал Тест Вихикл“ (X-37B Orbital Test Vehicle).

МИА/фото: Дејли мејл

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!