Двете затворени сестри од Битола рекле дека сами избрале таков живот

Сами избравме ваков начин на живот, им рекле на социјалните служби двете сестри и мајката кои 13 години живеат во изолација во стан на улицата Димче Лахчански во Битола.

Бидејќи жените не ги пуштиле службите во станот, разговорот се одвивал преку вратата. Ова за сакамдакажам.мк го изјави директорот на Центрот за социјални работи, Тони Деспотовски.

Вчера телевизијата Телма објави дека двете сестри тринаесет години живеат заробени во сопсвениот дом. Мајката, по смртта на таткото во 2004 година, ги заклучила и не дозволува никаков контакт со надворешниот свет.

Фото: Телма

ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ

Две сетстри 13 години заклучени во својот дом во Битола

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.