Венеција: „Златен лав“ за филмот „Облик на водата“ на Дел Торо

546 Views Септември 10, 2017 Забава Редакција Емагазин

Филмот на мексиканскиот режисер Гуљермо дел Торо „Облик на водата“ освои „Златен лав“ на Венецијанскиот филмски фестивал.

- Доколку останете чисти и лојални на својата вера, во мојот случај, во чудовишта, можете се да постигнете, истакна Дел Торо во обраќањето на најстариот филмски фестивал во светот.

Тој додаде дека наградата ја посветува на младите јужноамерикански режисери.

МИА/Фото: Ettore Ferrari/EPA

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.