Како да се справите со семејниот буџет

1168 Views Септември 11, 2017 Беспарица Камелија Делија

Управувањето со финансиите е вештина која вреди да се развива како млад родител. Ова ќе ви овозможи оптимално да го контролирате вашето домаќинство.

Да бидете финансиски мудри ви гарантира и вие и вашите деца живот кој е релативно удобен и обезбеден во иднина. Затоа, важно е да имате буџет за семејни финансии.

Ова се некои практични совети од експерти кои ќе ви помогнат во тоа. Започнете сега сега:

1. Дозволете им на децата да имаат неделен буџет

-Овој начин на дејствување е подобар избор не само за семејниот буџет, туку и за децата. Кога тие ќе имаат свои пари тоа ги намалува шансите да им дадтее различни износи секој ден. Исто така ги едуцирате децата финансиски , смета Џо Фереира, претседател на Money Doctors Inc. - компанија за финансиски консултации.

2. Бидете креативни во дефинирањето на семејните активности

Јадење заедно, одење во кино или шопинг - се работи за поддршка на семејството. Во исто време, постои шанса по шанса да се потрошат повеќе пари планираните во буџетот. Сè во трговскиот центар има своја цена, вели Чинки Тан, мотивациски портпарол и автор на книги.

Со овие зборови тој не сака да те ограничи да се забавувате со децата, туку да размислите за алтернативни активности што можете да ги направите дома. Организирајте домашно кино, започнете да одгледувате мини градина, возите велосипед околу населбата и така натаму.

3. Направете сметка пред да купувате луксузни стоки

Управувањето со трошоците бара дисциплина, вели Офелија Тордесилас, финансиски планер и педијатар по професија. Начинот на живеење на семејството кога станува збор за скапи стоки треба да "јаде" до 10% од вашиот приход. Инаку, вие жртвувате премногу на сметка на важни цели - како што се заштеда за образование за деца, купување на куќа, зголемување на заштедите за пензија.

4. Заштедете пари за итен фонд

Овој фонд е клучен за секое семејство. Бидете сигурни дека ќе тргнете одредена сума секој месец за оваа намена. На овој начин ќе бидете соодветно подготвени за непланирани настани, како што се невработеност, болест, несреќа и други дополнителни трошоци.

5. Проверете ја целата полица пред да го купите производот

Дали забележавте дека најпрепознатливите брендови се наоѓаат на најпристапните и најистакнатите места во продавниците? Следниот пат кога одите во супермаркет, обрнете внимание на сите производи. Можно е да се најде алтернативна стока по пониска цена.

6. Пазарувајте мудро со кредитна картичка

Несомнено, купувањето со картичка е многу погодно. Вие само доаѓате на каса и за секуда кесите се веќе во колата и патувате дома. Сепак, лесно може да се изгуби од вид колку од планираниот буџет веќе сте користеле. Да не зборуваме за каматата што тече секој месец.

7. Запрете ги штетните навики

На пример, пушењето и прекумерната потрошувачка на алкохол. Овие се штетни за буџетските интереси, а да не зборуваме за здравјето. Време е да се започне размислување долгорочно.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.